BYRÅ, rokoko, 1700-tal.

BYRÅ, rokoko, 1700-tal.

Dubbelbukig form med två lådor. Fanerad med valnöt och valnötsrot. Rocailleformade beslag i förgylld mässing. Bredd 115 cm, djup 58 cm, höjd 80 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fanersprickor och lagningar. Renoverad och kompletterad, bl.a senare beslag. Några torrsprickor. Nyckel saknas.

Proveniens

Byrån kommer från Hargs Bruk i Uppland (Familjen Beck-Friis).
Den medfördes av Johan Beck-Friis, yngre bror till dåvarande fidekommissarien, när han gifte sig med Anna Adelswärd från Åtvidaberg år 1886.
De slog sig ner på Söderö, som tillhört Baroniet Adelswärd. Parets dotter Elisabeth gifte sig med Knut Lewenhaupt, fidekommissarie på Geddeholm utanför Västerås och byrån följde med henne dit. Därefter i arv till nuvarande ägare.

Utropspris
15 000 SEK