ERIC VASSTRÖM, olja på duk, signerad och daterad -48.
Mannerheimvägen 6. 56x46 cm.
Sedvanligt slitage.
Eric Vasström var en finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Han studerade vid Finska konstföreningens ritskola. Han är främst bekant som akvarellist. Vasström målade stadsmotiv och träffande djurporträtt, speciellt hästar.