SNEDKLAFFSSEKTRETÄR samt ÖVERSKÅP, 1800-talets första hälft

Bemålat/betsat i röd/brun och grön. Beslag av mässing. Uppfällbar klaff med bakomliggande inredning bestående av åtta större och sex mindre lådor samt liten skåpdörr till fack. Löst sittande överdel med dörrpar döljande inredning bestående av 14 lådor samt hyllplan. Längd 116, djup 46, höjd 207 cm.

Slitage med repor och märken, ställvis djupgående. Delvis maskstungen. Sprickor i trä och senare målning med färgbortfall.

Utropspris
4 000 SEK