SKÅP, Kina / England, tidigt 1900-tal.

Dörrpar med bakomliggande lådinredning över tre lådor. Kinesiserande figural förgylld dekor mot svart lackarbete. Beslag, draghandtag och skodda hörn i mässing. Bredd 104 cm, djup 56 cm, höjd 169 cm. Nyckel finns.

Slitage, ställvis hård. Färgbortfall. Sprickor. Några skruvar saknas från lås.

Utropspris
12 000 SEK