SKÅP, rokokostil, 1900-talets andra hälft.

Förgyllt trä. Glasade sidor samt glasat dörrpar över nederdel med skåpsluckor. Dekor av rocailler, akantusblad och kartuscher samt målade blommor. Draghandtag i mässing. Bredd 117 cm, djup 36 cm, höjd 190 cm.

Slitage och färgbortfall. Fläckar och smuts. Släppt fog vid främre framben.

Utropspris
4 000 SEK