Förgyllt trä. Glasade sidor samt glasat dörrpar över nederdel med skåpsluckor. Dekor av rocailler, akantusblad och kartuscher samt målade blommor. Draghandtag i mässing. Bredd 117 cm, djup 36 cm, höjd 190 cm.
Slitage och färgbortfall. Fläckar och smuts. Släppt fog vid främre framben.