Målad. Fast stoppad sits och rygg. Brännstämplad ELS (Eric Larsson 1760-1802, eller Elias Larsson 1771-1850). Sitthöjd ca 43, bredd 60 cm.
Renoverad, senare målning. Slitage, förstärkningar, smärre skador.