FÅTÖLJ OCH SOFFA, "Tylösand", IKEA, 1960-tal.

Fåtölj med svängbart underrede på förkromad kryssfot. Soffa på förkromade ställ. Lösa sittplymåer i polylon, lösa ryggplymåer i polyeter. Botten med gummibandskopplade sicksackresårer och matelasserad skyddklädsel. Ryggar och armstöd invändigt stoppade med polyeter. Armstöd med knapphäftade överhäng. Dessa exemplar klädda i tyget Fanö.

Åldersrelaterat slitage. Enstaka fläckar, två knappar saknas.

Utropspris
3 000 SEK