BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (urmakare i Stockholm 1792-1829), empire.

Förgylld brons och vit marmor. Vitemaljerad urtavla märkt "Dahlström Stockholm". Krönande lejon. Längd 20, bredd 14, höjd 32 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Marmor med kantskador, emaljskador vid nyckelhål. Ej funktionstestad.

Utropspris
6 000 SEK