MODELSKEPP, "Cutty Sark", trä och textil, 1900-tal.

I monter. Skeppets längd cirka 90 cm. Monterns bredd 106, djup 30, höjd 77 cm.

Smärre slitage, löst roder.

Cutty Sark sjösattes 1869 och var ett av de mest berömda klipperskeppen som seglade under Brittiska Ostindiska Kompaniet. Cutty Sark blev under sin tid känd som ett av de snabbaste fartygen på haven och kunde vid bra vind hålla en hastighet på 17 knop.

Utropspris
1 500 SEK