Stomme i mässing behängd med olikslipat glas. Genombruten kronring med prismor samt sex ljusarmar. Sju elektriska ljuspunkter. Diameter 51 cm. Höjd ca 55 cm.
Ej funktionstestad. Smutsig. Slitage. Nagg. Ej fullständigt genomgången, helhetsintrycket gott.