Förgyllt fäste i mässing med dekor av lejonhuvud. Rak klinga med etsad dekor. Balja i läder. Längd 99 cm.
Slitage med färgbortfall. Anlupen. Skador. Baljans beslag lösa. Troligen delvis senare målning.