SABEL, för officer vid flottan, omkring sekelskiftet 1900.

Förgyllt fäste i mässing med dekor av lejonhuvud. Rak klinga med etsad dekor. Balja i läder. Längd 99 cm.

Slitage med färgbortfall. Anlupen. Skador. Baljans beslag lösa. Troligen delvis senare målning.

Utropspris
2 000 SEK