Mörkbetsat trä. Tvådelat. Över- och underdel med skåp och invändig hyllinredning. Räfflade dörrspeglar. Underdel med två lådor. Brännmärkt. Längd 105 cm, bredd 39 cm, höjd ca 185 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor. Märken.