SPEGEL, sengustaviansk, sent 1700-tal

Bronserad. Tvådelat glas. Rektangulär form och delvis genombrutet krön med skulpterad dekor av bl.a. blad, pärlstav och fleuroner samt medaljong. Höjd 133, bredd 53, varav glas höjd 81, bredd 38 cm

Åldersrelaterat slitage. Märken. Anlupet glas. Sprickor. Delvis maskstungen.

Utropspris
8 000 SEK