Mässingstomme behängd med slipat och pressat glas i form av margueriter och löv. Glasad stomme samt avslutande fasettslipat klot. Sex ljusarmar samt sex ljuspunkter. Diameter 45 cm, höjd 69 cm.
Ej funktionstestad. Slitage och nagg. Möjligen prismor saknas.