LJUSKRONA, rokokostil, omkring 1900-talets mitt.

Mässingstomme behängd med slipat och pressat glas i form av margueriter och löv. Glasad stomme samt avslutande fasettslipat klot. Sex ljusarmar samt sex ljuspunkter. Diameter 45 cm, höjd 69 cm.

Ej funktionstestad. Slitage och nagg. Möjligen prismor saknas.

Utropspris
3 000 SEK