KAFFESERVISDELAR, porslin, "Sarreguemines", Frankrike

Blomsterdekor i polykroma färger mot vit fond. elva tekoppar Ø 12 med fat Ø 18, sex fat till tekopp Ø 18, 21 assietter Ø 18,5, 19 mindre tekoppar Ø 9,5 med fat Ø 15, sex fat till tekoppar Ø 15, elva kaffekoppar Ø 8 med fat, Ø 13, två kaffekoppar Ø 8, en skål Ø 16,5 cm

Hårdare bruksslitage. Blekt. Sprickor. Nagg. Repor. Större delen andrasortering (16 små tekoppar, fem fat till små tekoppar, tre fat till stora tekoppar, två assietter samt skål tillhör första sortering)

Utropspris
2 000 SEK