CIBORIUM / BALDAKIN, bemålat trä, sent 1800-tal.

Fyra kolonner med strävpelare, kapitäl med voluter. Rundbågig takhimmel med dekor av bl.a krypblommor. Ej monterad. Mått ca 95 x 95 x 230 cm. Valvhöjd ca 161 cm.

Slitage. Torrsprickor. Dekorbortfall och skador. Ett benfäste löst. Anlöpningar och smuts.

Utropspris
8 000 SEK