Förgylld och bronserad. Dekor av lagerfestonger, kottar och blomster med krönande vetekärve. Pendel finns. Höjd 90 cm, bredd 42 cm.
Slitage. Färgbortfall. Ställvisa anlöpningar. Torrsprickor. Ej funktionstestad.