328
1109296

KAFFE och TESERVIS, 18 delar, porslin. Frankrike, Empire, tidigt 1800-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris

Bestående av 12 koppar med fat, diameter på fat 12,7 cm. Tre olika kannor med lock, höjder utan lock 18-23 cm. Sockerskål med lock, höjd utan lock 11,5 cm. Mjölkkanna, höjd 20 cm. Samt spillkum, diameter 20,5 cm. Målad polykrom och förgylld dekor av landskapsvyer med figurstaffage.

Nagg, sprickor. Två delar med lagningar.

Proveniens

From Hjalmarsberg, thence by descent.