SERVISDELAR, 89 dlr, Porcelaine de Paris, Wedgwood samt Kockums, porslin samt emaljerade, 1900-tal.

8 mattallrikar, diameter 25 cm.
8 förrättstallrikar diameter 22 cm.
8 djupa tallrikar, diameter 22,5 cm.
14 assietter, diameter 18,5 cm
1 fat, diameter 19 cm.
8 saladierer, längd 19,5 cm.
13 koppar med fat
7 små skålar (Wedgwood, "Imperial Ivy), diameter 5-10 cm, höjd 3,5-6,5 cm
1 kanna med lock, höjd 20 cm
1 gräddkanna, höjd 7 cm
1 sockerskål med lock, höjd 12 cm
1 ugnsform
2 karotter med lock emalj, diameter 17, höjd 15 cm.
1 vas, höjd 14 cm
2 kastruller, höjd 14 cm.
4 karotter emalj, längd 24, höjd 11 cm
1 tekanna emalj, höjd 17 cm
4 skålar emalj, höjd 5,5 cm.
3 skålar emalj, två fyrkantiga samt en trekantig, höjd 4-8 cm
1 serveringsfat, längd 38 cm.

1 Wedgewoodskål med kantnagg. Ett extra kaffefat medföjer. Slitage. Repor. Märken. Vissa emaljerade delar med emaljnagg.

Proveniens

Inköpt på Svenskt Tenn

Utropspris
3 500 SEK