CHRISTOPHER FJERDINGSTAD, kanna samt brosch, nysilver respektive silver, Christofle, Paris, 1970-tal.

Kanna med handtag och knopp i lövträ, höjd 17 cm. Broschens mått ca 2 x 2,3 cm, vikt 13 g. Originalask medföljer.

Smärre slitage samt enstaka märken.

Proveniens

Kommer från Christofle i Paris. Kannan är enligt uppgift en kopia av de kannor som fanns på den tidigare lyxkryssaren 'Normandie' fram till andra världskriget. Broschen är en avbildning av kannan.

Utropspris
3 000 SEK