Lackerad i mörkgrönt och svart. Mässingsfärgade beslag. Hänklar av läder. Med etiketter från Svenska Amerika Linien. Längd 92 cm, bredd 52 cm, höjd 32 cm.
Bruksslitage. Rostangrepp. Färgbortfall. Repor. Fläckar. Skadat papper invändigt. Källardoft. Nyckel saknas.