GOLVLAMPA, keramik, Tilgmans Keramik, signerad Yngvor Blomström, 1950/60-talet.

Dekor av ett par storkar i flodlandskap. Skärm medföljer. Höjd inklusive skärm ca 108 cm, höjd exklusive lamparmatur ca 50 cm. Stämpelmärkt.

Ej funktionstestad. Smärre bruksslitage.

Utropspris
2 000 SEK