Johan Christian Berger

(Sverige, 1803-1871)
Johan Christian Berger
(Sverige, 1803-1871)

JOHAN CHRISTIAN BERGER, blyertsteckning, signerad J. Berger och daterad 1844.

Vy av gamla Upsala från Fyrisån med Upsala högar och Upsala gamla kyrka. Betitlad ”Gamla Upsala kyrka, samt Thor, Odens og Frejs grafhögar” samt med senare tillägg "Taket endast är modernt"
Blyerts på papper, ramlinjer
20 x 28.6 cm, bildstorlek 24,1 x 32.4 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Margareta och Sven G. Svensons samling av Uppsaliana, Uppsala;
samlingen inköptes 1985 av Uplandsbanken (1986 fusionerades Uplandsbanken och Sundsvallsbanken och antog namnet Nordbanken. 1990 köptes Nordbanken av PKbanken. Efter sammanslagningen behölls namnet Nordbanken. Nordbanken gick 1998 samman med den finländska banken Merita och antog därefter namnet Merits-Nordbanken. Merita-Nordbanken fusionerades år 2000 med danska Unibank och blev Nordic Baltic Holding innan man köpte den norska Kreditkassen, och därefter antog det nya varumärket Nordea);
i Nordeas ägo fram till 2018

Utförd i Florens. Att Berger under en resa i Italien utfart en teckning med motiv från Gamla Upsala kan ha föranletts av de omfattande utgrävningar som gjordes vid Gamla Upsala forntidslämningsområde under 1840-talet. Figurstaffaget är baserat på samtida italienska förebilder.

Utropspris
5 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801