Fanerat med valnöt. Intarsiadekor. Beslag av mässing. Glasade sidor samt glasad dörr med bakomliggande hyllplan. Invändig belysning. Bredd 85, djup ca 49, höjd 164 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Skador, del av list saknas. Ej funktionstestad, senare elektrifiering.