Allmoge
1109756

SKÅP, allmoge, 1800-tal.

SKÅP, allmoge, 1800-tal.

Målat med dekor av blommor på dörrspeglarna. Dörrpar flankerade av engegerade kolonner och räfflade partier. Profilerat krön. Invändigt hyllinredning. Längd 130 cm, bredd 55 cm, höjd 184 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Senare målning och beslag. Färgbortfall. Spår av skadedjur. Sprickor. Märken. Några avslag.

Utropspris
3 000 SEK