SKÅL, silver, troligen Spanien, 1900-talets första hälft.

Delvis godronnerad med rosdekor. Genombruten fot. Höjd 13. Längd 24 cm. Vikt ca 590 g.

Åldersrelaterat slitage. Bucklor.

Utropspris
2 000 SEK