SERVISDELAR, 90 delar, porslin, "Lotus", Rosenthal, Björn Wiinblad, 1900 talets senare del.

Vitglaserad med stiliserad dekor av lökliknande formationer i svag relief. Silverrand. Bestående av: 14 mattallrikar (d: 25 cm), 14 assietter (d: 21,5 cm), 24 assietter (d: 17 cm), 14 djupa tallrikar (d: 18 cm), tolv kaffekoppar (h: 7 cm) med fat, sex ovala uppläggningsfat (längd: 25-39 cm), en sockerskål med fat, en såsskål med lock, en gräddkanna, en kaffekanna med lock (h: 19 cm).

Åldersrelaterat slitage. Nagg i två assietter. Gulnad kant på sockerskålen.

Utropspris
5 000 SEK