AXEL GUTE, bordslampa, brons, signerad, 1900-talets första hälft.
Stomme av brons på träsockel. Tygklädd skärm medföljer. Höjd ca 37 cm, med skärm ca 50 cm.
Bruksslitage. Ej funktionstestad.