TALLRIKAR, 4 st, porslin, Kina. 1700-1800-tal.

Två oktagonala tallrikar med flodlandskap i underglasyrblått. En oktagonal tallrik med blomstermönster i underglasyrblått. En rund tallrik med dekor i kinesisk imari av fågel i blommande träd. Diam 22-23.

Slitage, nagg. Sprickor. En tallrik me3d lagning.

Utropspris
600 SEK