Fanerad med mahogny, front med fyra lådor samt skrivklaff med bakomliggande låd och fckinredning, längd 122, bredd 55, höjd ca 136 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Nagg. Skador. Fläckar. Del av dekorlist lös. Nyckel till inre fack saknas