SKRIVSKÅP, gustavianskt, omkring 1800.

Bemålat. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Nedtill med nedfällbar skrivklaff och bakomliggande skrivinredning. Fyra lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Höjd ca 222, längd 94, bredd 54 cm.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Fläckar. Senare målning. Skador. Dörrfäste har lossnat. Kompletterad. Renoverad. Senare beslag. Saknar originalfötter. Nyckel saknas.

Utropspris
5 000 SEK