KARMSTOL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.

Grå- och blåmålad. Lös stoppad rygg och sits. Snidad dekor av musselformationer och akantusblad. Sitthöjd ca 46, total höjd 99 cm.

Slitage. Lagning. Torrsprickor.

Utropspris
6 000 SEK