Bronserad och förgylld. Dekor av bl a pärlstav och spegelglas. Genombrutet krön i form av bandrosett med rosor. Urtavla med arabiska siffror. Ca 85 x 55 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage med bitvis färgbortfall. Mindre märken och lösa dekordelar. Ej genomgången. Ej funktionstestad.