HERTHA BENGTSON, servis, "Blå eld", 17 delar, porslin, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.
Bestående av:
1 kanna, höjd 16,5 cm
5 äggkoppar, höjd 4,5 cm
1 skål, diameter 6,5, höjd 6,5 cm
1 gräddkanna, höjd 10,5 cm
1 skål, diameter 13, höjd 7,5 cm
5 tefat, diameter 16 cm
3 ovala fat, längd 16,5 - 28,5 cm.
Tre tefat med nagg. En äggkopp med kraftigt nagg medföljer.