ERIK HÖGLUND, kandelaber samt takkrona, Boda Smide. 1900-talets andra hälft.
Järnsmide och glas. Diameter ca 29, höjd ca 44 respektive diameter ca 47, höjd ca 33 cm.
Taklampa ej komplett. Smärre skador, lagningar och slitage.