Fanerat med alm. Ben av björk. Två skåp med hyllinredning, flyttbara hyllplan. Tre lådor. Stämpelmärkt och numrerat 39. Bredd 150, djup 42, höjd 116 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Ett ben med avslag. Ställvis krackelerad lack. En nyckelskylt saknas.