HAGELGEVÄR, FLINTLÅS, 1700-talets slut.

Dubbelpipig. Snidad valnötsstock med metallbeslag. Pipan märkt 'Canon Ordu'. Kaliber cirka 14 mm. Längd 103 cm, piporna 63 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre skador i stocken. Piporna förkortade

Utropspris
500 EUR