BESTICK 140 dlr, silver "Svensk spets" Sverige 1900-tal olika tillverkare och årtal

Bestående av;
6 knivar, längd 25 cm,
6 knivar, längd 24 cm,
12 knivar, längd 21,5 cm,
4 smörknivar (helt i silver),
12 gafflar, längd 22 cm,
12 knivar, längd 16 cm (helt i silver),
12 gafflar, längd 18,5 cm,
6 gafflar, längd 15 cm,
6 gafflar, längd 14 cm,
10 skedar, längd 22 cm,
6 skedar, längd 21,5 cm,
12 skedar, längd 19 cm,
7 skedar, längd 12 cm,
3 kompottskedar,
1 strösked,
1 serveringssked,
12 fiskknivar,
12 fiskgafflar.
Mestadels med monogram, vikt ca 6780 gram inkl rostfria knivblad.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Fläckar. Smärre skador

Medföljer besstick i nysilver;
6+5+9 knivar,
2 uppläggningsgafflar,
7+22+18+1 gafflar,
6+18+1+3 skedar,
14 fiskknivar,
14 fiskgafflar.

Utropspris
15 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

99. Mats Theselius, fåtölj, "Birdland", ed. 32/360, Källemo, Värnamo efter 2009.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK