STOLAR, 6 st "Break", Mario Bellini, Cassina, modellen formgiven 1976.

Rak form, lös stoppad sittdyna. Helt klädda i ljusbrunt manchestertyg. Bredd 51, sidans/sitsens höjd 45, total höjd 84 cm.

Bruksslitage, fläckar. Smärre slitskador på tyget.

Utropspris
6 000 SEK