Fanerade med björk. Dekor av intarsia. Fast stoppad sikts klädd med textil. Sitthöjd 46. Bredd 65. Djup 51. Height 83 cm.
Senare klädsel. Slitage. Repor. Märken. Smärre fanerskador.