Kromad stålrörsstomme. Sits och rygg i svart läder. Sitthöjd ca 45 cm, djup 39, bredd 60 cm.
Åldersrelaterat slitage. Bucklor. Repor. Fläckar. Märken. Ett armstöd är löst.