Förgylld mässingstomme behängd med olikslipade prismor. Dekor av stiliserade växtmotiv samt geometriska former. Tolv ljusarmar med genombrutna droppskålar. Diameter 70 cm, höjd ca 87 cm.
Slitage och nagg. Delvis omarbetad, bl.a delvis senare prismor. Möjligen prismor saknas, tre medföljande.