VASAORDEN, ordentecken samt miniatyr, 18K, C.F. Carlman, Stockholm, 1946.
Vitemaljerat malteserkors med kronor i korsvinklarna, centrerad Vasa-kärve samt krönande kunglig krona. Höjd ca 3 - 6 cm. I originaletui. Vikt ca 18 respektive 6 gram.
Något slitage. Miniatyren med smärre emaljskador.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.