LJUSKRONA, empirstil, omkring år 2000.

Patinerad vitmetallstomme behängd med olikslipade prismor i girlander och kedjor. Piggbotten samt krönande plym. Genombruten kronring med tolv ljusarmar, 15 elektriska ljuskällor. Diameter ca 87 cm, höjd 125 cm.

Bruksslitage. Ej funktionstestad. Ej fullständigt genomgången, helhetsintrycket gott.

Proveniens

Rekvisita från TV-serien "Vår tid är nu".

Utropspris
10 000 SEK