ERIK WØRTS, soffgrupp, 5 delar, "Kombi", IKEA, formgiven 1962.
Två soffor, stomme i ek, plyåer i beige och rosarandig textil. 190 x 80 resp. 160 x 80 cm, sitthöjd 35 cm. Soffbord i ek, rektangulär form med nedåt avsmalnande ben 80 x80 cm höjd 44 cm. Två sidobord, varav ett med rektangulär 35 x 80 cm och ett med kvadratisk form 80 x 80 cm, nedåt avsmalnande ben, stomme i ek och bordsyta i svart linoleum, höjd 29 cm.
Bruksslitage. Repor i stommar och märken/nagg. Missfärgning i bordskiva samt. Blekt och smutsig klädsel. Nedsutten stoppning.