SKRIVSEKRETÄR, senbarock, 1700-tal.

Fanerad med mahogny. Nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 110, djup 60, höjd 101 cm. Nyckel finns.

Slitage. Fanerlagningar. Torrsprickor. Kompletterad med senare bakstycke. Senare beslag.

Utropspris
4 000 SEK