Päronformad kanna, på indragen fot, uppsvängd hänkel och fällbart lock med bladknopp. Runt, profilerat fat, med indragen skål och löst centrumparti med genombruten dekor. Rikt driven och ciselerad dekor av blomstergirlanger och musikinstrument. Kannans höjd 38 cm, fatets diameter 38,5 cm, vikt 1.545 + 1.125 gram.
Små bucklor, lätt slitage.