LJUSKRONA, Karl Johan-stil, 1900-talets första hälft.

Stomme i mässing med genombrutna ringar. Åtta ljusarmar, en ljushållare i mitt, samt 4 elektriska ljuspunkter. Behängd med prismor i girlander, piggbotten samt krönande plym. Diameter 75 cm, höjd ca 95 cm.

Ej funktionstestad. Bruksslitage. Repade prismor. Spröt med något ojämn form.

Utropspris
6 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

96. Mats Theselius, skåp, "National Geographic", Källemo, Värnamo efter 1990.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK