ALFRED GRENANDER, stolar två stycken, sekelskiftet 1900, Sverige /Tyskland.

Stol med klädd rygg och lös stoppad sits. Björk, sitthöjd 43 cm, höjd 94 cm. Stol med fast stoppad sits, genimbruten rygg. Björk, sitthöjd 44 cm, höjd 93 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ställvis omfattande slitage. Repor. Textil slitet, hål.

Proveniens

Alfred Grenander. Därefter arv i familjen. Köpta på auktion 14 maj 2014 då inventarierna till Villa Tångvallen i Falsterbo, och delar av Stockholmshemmet såldes.

Utropspris
2 000 SEK
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46