Stol med klädd rygg och lös stoppad sits. Björk, sitthöjd 43 cm, höjd 94 cm. Stol med fast stoppad sits, genimbruten rygg. Björk, sitthöjd 44 cm, höjd 93 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ställvis omfattande slitage. Repor. Textil slitet, hål.
Alfred Grenander. Därefter arv i familjen. Köpta på auktion 14 maj 2014 då inventarierna till Villa Tångvallen i Falsterbo, och delar av Stockholmshemmet såldes.