Dekor i underglasyrblått, sex stycken med motiv av fåglar i blommande trädgård och landskapsmiljö, samt en med motiv av blommor, diameter 22,5 cm.
Slitage, smärre nagg. Två med spricka. En med kantspricka. En med missfärgningar. En med blommor med kantspricka.